Historia

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

"... a tak to się zaczeło ..."

 
 
Postanowieniem Sadu Wojewódzkiego z dn.18.10.1996 r zostało zarejestrowane CzęstochowskieStowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem piersi „MARIA”. 

Prezesem Stowarzyszenia wybrana została p.Anna Graj. Podczas Sesji Popularno-Naukowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie, głos zabrała Anna Stefańczyk, która dwa lata wcześniej przeszła mastektomię. Po Seminarium skontaktowała się z nią inna uczestniczka konferencji, Bożena Warkiewicz, która tez przeszła operację. Obie Panie postanowiły założyć w Częstochowie Klub Amazonek, nad którym patronat objęło Stowarzyszenie „MARIA”. W prasie i radiu zaczęły pojawiać się komunikaty o powstaniu Klubu Amazonek i o przygotowywanym spotkaniu organizacyjnym. 
 
I tak 9 grudnia 1996 r. o godz.18,00 w Liceum Plastycznym w Częstochowie odbyło się pierwsze spotkanie kobiet po mastektomii. Nie było nas wiele, ale miałyśmy, z kim porozmawiać i zobaczyć, że nie jesteśmy same. 
 
Pierwszymi Amazonkami naszego Klubu zostały: 
Henryka Dub
Teresa Korkus
Izabella Mach
Barbara Rakowska
Anna Stefańczyk
Bożena Warkiewicz
Barbara Zakrzewska
Jadwiga Zalewska
Stanisława Zielińska
 
Zaproszeni goście to : P. Anna Graj - Prezes Stowarzyszenia „MARIA”, oraz Przewodnicząca Krakowskiego Towarzystwa Amazonek Kol. Grażyna Korzeniowska wraz z Sekretarzem Lidią Rywczak.
 
Zgodnie ze Statutem Federacji Klubów Kobiet po Mastektomii „AMAZONKI” zostałyśmy Filią Krakowskiego Towarzystwa Amazonek i przyjęłyśmy nazwę „Częstochowskie Amazonki”. Kol.Grażyna Korzeniowska powiedziała nam o celach i zadaniach Federacji, a P.Anna Graj o idei powstania Stowarzyszenia MARIA” Obie Panie zaoferowały nam swoją pomoc .
 
Nasz koleżanka Anna Stefańczyk przedstawiła nam zadania Klubu Kobiet po Mastektomii. Jej zapał nas zaraził. Jednogłośnie wybrałyśmy Anie na naszą Przewodniczącą. Zaczęłyśmy dyskusję, która przeciągnęła się do późnych godzin nocnych. Nie mogłyśmy się rozstać, wreszcie miałyśmy okazję dowiedzieć się, że nie jesteśmy same, że takich jak my są tysiące i każda przeżywa to samo: strach i lęk przed przyszłością.
 
Teraz nie mamy powodu się bać jesteśmy razem 
– MY – Częstochowskie Amazonki
 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-03-25
Data publikacji:2016-03-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:12034